top naj 25 väzenských filmov, podľa môjho mienenia

Autor: Roman Krupa | 12.1.2013 o 12:53 | (upravené 12.1.2013 o 14:52) Karma článku: 10,45 | Prečítané:  16141x

Drsné, nebezpečné pre väčšinu z nás neznáme väzenské prostredie, nám poskytuje námety na zaujímavé, napínavé a vzrušujúce filmy. Dovolil som si pre Vás pripraviť blog o najlepších väzenských filmoch. Pravdepodobne s mojím rebríčkom nebudú úplne všetci súhlasiť, každý máme iný vkus, taktiež v niektorých som mal problém aj ja rozhodne stanoviť poradie, ale každopádne z neho získate zaujímavé info a prehľad o týchto kvalitných „väzenských“ filmoch. Dúfam že sa Vám môj blog bude páčiť a poskytne Vám zaujímavé tipy na pozeranie.

 

25. Chopper

Drama / Thriller / Životopisný / Krimi. Austrália, 2000, 94 min

žia: Andrew Dominik Známe tváre: Eric Bana

"Jimmy, if you keep stabbing me, you're going to kill me." Chopper

Možno by sme našli do rebríčku aj lepšie diela, ale poznáte extravagantnejšieho väzňa ako je Chopper (Eric Bana)? Ja nie, preto si určite miesto v mojom rebríčku zaslúži. Film je natočený podľa bibliografickej knihy Marka Reada. Mark je psychopat, ktorý má problém rozlišovať skutočnosť od reality. Nakoniec za vraždu skončí sám vo väzení, ale je aj tak spokojný, pretože sa stal slávny.

 

24. Take Money and run

Komédia. USA, 1969, 85 min

Réžia a známe tváre: Woody Allan

"Nobody wears beige to a bank robbery!"Virgil

Bláznivá komédia s typickým „Allanovským“ sarkastickým humorom. Je natočená na štýl dokumentu, v ktorom rodina, známi a policajti rozprávajú o bláznivých udalostiach zo života Virgila Starkwella (Woody Allan), chronického a zároveň aj veľmi neúspešného zločinca. Jeho pokusy o lúpeže a väzenské úteky končia vždy neúspešné a veľmi komickým spôsobom. S partou fanúšikov starších, bláznivých ne-mainstrýmových komédií, si pri tomto filme spravíte určite príjemný veselý večer

 

23. Fellon

Dráma / Krimi. USA, 2008, 104 min

žia: Ric Roman Waugh Známe tváre: Val Kilmer

"Prison is not about street gangs. It's about race. The Hispanics are cut in half. You got the northerners and the southerners. Trust me, they're always at war. With the blacks, you got a mixture of gangs who forget their beefs and unite with the Asians and the Pacific Islanders. Don't bother trying to figure out who's who. They all hate you." John Smith

Mladý človek so sladkým životom a perspektívnou budúcnosťou sa dostáva nešťastnou náhodou do krutého väzenia. Musí tvrdo bojovať o svoj život medzi mrežami nielen s väzňami ale aj s dozorcami. Jeho život medzi mrežami sa rozpadá, nemôže už viac čakať ale musí konať! Tak trochu dookola ohrievaná kaša, aj keď to nie je až tak úplne na zahodenie. Film ponúka veľmi realisticky a drsný náhľad na väzenské prostredie. Určíte poteší hlavne nenáročných, drámy chtivých divákov a možno aj tých náročnejších, hľadajúcich niečo „na vypnutie“.

 

22. R

Dráma. Dánsko, 2010, 99 min

žia: Michael Noer, Tobias Lindholm

Depresívne a realisticky pôsobiaca dánska dráma, sa radi medzi najlepšie filmy z väzenského prostredia poslednej doby. R svojou brutalitou určíte zapôsobí aj na tvrdších divákov.Vo filme mi nedá nespomenúť postavu krutého šikanátora Murerena, ktorá skvelo sadla jej aktérovi. Dej sa točí okolo mladého nového väzňa, ktorý je medzi silnejšími kriminálnikmi odsúdený na záhubu. Až do záveru filmu, kedy sa dej začne točiť okolo jeho kamaráta, ktorý ho zradil a nedokáže sa zato zmieriť so svojim svedomím.

 

21. Celda 211

Akčný / Dráma. Španielsko / Francúzsko, 2009, 110 min

žia: Daniel Monzón

Španielsky väzenský zástupca, pri ktorom som sa naučil snáď všetky španielske vulgarizmy. Pri tomto akčnom a brutálnom filme, plnom zvratov by sa mužsky divák určite nemal nudiť. Príbeh sa odohráva počas väzenskej vzbury a je akýmsi bojom medzi dvomi protichodnými svetmi. Nový dozorca Juan Oliver sa nešťastnou náhodou ocitne vo väznici počas vzbury, a aby prežil musí medzi kriminálnikov rýchlo zapadnúť. Juan sa spriatelí s vodcom vzbury, s agresívnym, no inteligentným Malamadrem. V závere Juan situáciu pod tlakom vonkajších vplyvov nezvládne, prepadne zločinu a postaví sa tak na stranu Malamadreho, až nakoniec symbolicky umrie.

 

20. The Hunger

Dráma / Historický / Životopisný. Veľká Británia / Írsko, 2008, 96 min

žia: Steve McQueen Známe tváre: Michael Fassbender

Film natočený podľa skutočnej historickej udalosti. Z obdobia vlády M. Teacherovej a stupňujúcich sa severoírskych konfliktov. Väzni skupiny IRA protestujú proti zaobchádzaniu dozorcami nedodržiavaním hygieny a neskôr hladovkou. Tento snímok bol ocenený až 37 cenami a na ďalších 21 bol nominovaný. Film je veľmi ťažko pozerateľný, s minimom dialógov, pri chvíľkovej nepozornosti ani neviete o čo v ňom ide. Tento hendikep sa snaží dohnať po vizuálnej stránke. Realisticky zobrazuje kruté zaobchádzanie s ľuďmi, sebatrýznenie, ponižovanie človeka. Núti diváka zamýšľať sa, nie je teda moc vhodný na popracovné zresetovanie mysle. Zaujímavé pikošky z filmu sú napríklad 16,5 minútová scéna, bez jediného strihu alebo M. Fassenbergerové vžitie sa do postavy, kvôli ktorej schudol až na 60 kg.

 

19. The Hill

Dráma / Vojnový. Veľká Británia, 1965, 121 min

žia: Sidney Lumet Známe tváre: Sean Connery

"Don't talk back, you different-coloured bastard!"S Sgt. Williams

Dej tohto staršieho britského filmu sa odohráva vo väznici niekde v púšti a rozpráva o rozpore medzi uväznenými vojakmi a ich strážcami. Vojenskí zločinci musia za smiešne zločiny čeliť krutému väzenskému režimu, ktorého symbolom je kopec, po ktorom musia behať v extrémnych horúčavách. Až pokiaľ jeden z väzňov neumrie na v vyčerpanie, potom sa rozhodnú režimu vzdorovať, pod vedením neustále rebelujúceho Joe-a Robertsa (Sean Connery).

 

18. Das Experiment

Dráma / Thriller. Nemecko, 2001, 120 min

žia: Oliver Hirschbiegel Známe tváre: Moritz Bleibtreu

Nemecký hovoriaci väzenský film, natočený na motív Stamfordského experimentu. Diváci, pre ktorých je tento pojem známy asi tušia o čom tento film bude. Do simulovaného väzenia sa dobrovoľne prihlásia náhodní rôzny ľudia. Vo väzení sa rozdelia na strážcov a väzňov. Účastníci od experimentu očakávajú rýchle peniaze a zábavu, no časom pod nátlakom získanej moci a pravidiel prostredia strácajú prehľad o realite, až sa situácia vyhrotí do totálnej katastrofy.

 

17. Escape from Alcatraz

Dráma / Thriller. USA, 1979, 112 min

žia: Don Siegel Známe tváre: Clint Eastwood

"Welcome to Alcatraz." Prison Guard

Klasika, klasík. Alcatraz, útek a Clint Eastwood. Vypráva priamočiary, nekomplikovaný príbeh o úteku z väznice, z ktorej je to nemožné. Clint Eastwood je ale vždy veľký frajer tak sa mu to určite podarí. Od samého začiatku si nenechá od nikoho po hlave skákať a s každým hneď zatočí. Koniec tvorcovia vymyslely vynikajúco, nejasný rovnako, ako pozadie skutočnej udalosti, podľa ktorej je film natočený. O úspechu úteku sa môžme len domnievať.

 

16. Le trou

Krimi / Dráma / Thriller. Francúzsko / Taliansko, 1959, 132 min

žia: Jacques Becker

Zabudnutý, starý film, mnohí považujú za jeden z najlepších francúzskych filmov. Veľmi realisticky a podrobne opisuje útek z väzenia. Divák sleduje uťahané a vysiľujúce lopotenie hercov, až sám naberá pocit, akoby sa z väznici chcel s nimi dostať.

 

15. Un Prophéte

Krimi / Dráma. Francúzsko / Taliansko, 2009, 150 min

žia: Jacques Audiard

"I'm going to ask a favor of you, not because you work for me, but because I trust you. Understand the difference?" César Luciani

Skvelá, drsná kriminálna dráma z francúzskeho väzenského prostredia. Malik prichádza do väzenia ako 19 ročný krehký mladík. Všimne si ho korzický mafiánsky boss a poverí mladého araba ťažkou úlohou, aby neprišiel náhodou o niekoho z vlastných radov. Malik z nevôľou, pod nátlakom úlohu splní. Ukáže sa ako schopný vojak, a tak dostáva ďalšie úlohy. Vďaka svojej prefíkanosti a učenlivosti, sa naučí vo väzenských a mafiánskych kruhoch veľmi dobre plávať a začne spriadať vlastný obchod. Určite jeden z naj európskych filmov za posledných pár rokov, zvlášť sa oplatí pozrieť milovníkom krimi-mafiánskeho žánru.

 

14. Dead Man Walking

Krimi / Dráma / Psychologický. Veľká Británia / USA, 1995, 122 min

žia: Tim Robbins Známe tváre: Sean Penn, Susan Sarandon

"DEAD MAN WALKING!" Guard

Silná, psychologická dráma, navážajúca sa do problematiky trestu smrti. Matthew Poncelet (Sean Penn), je vrah odsúdený k trestu smrti. Verejnosť si žiada jeho smrť, najmä pozostalý zavraždených. Senátor využíva túto situáciu vo svoj volebný prospech. Jediný, kto sa za Ponceleta postaví, aj napriek odporu rodiny a okolia je sestra Helen (Susan Sarandon). Aj keď je vrah vinný, jeho smrť mŕtvych nevráti, len upokojí pozostalých a spôsobuje bolesť ďalším ľudom (jeho rodine).

 

13. Down by Law

Komédia / Drama. USA / Nemecko, 1986, 107 min

žia: Jim Jarmush Známe tváre: Roberto Benigni

"I scream. You scream. We all scream. For ice cream." Roberto

„Undergroundový“ film od „indie“ režiséra Jima Jarmusha, je ďalším jeho veľmi vydareným dielom, tentoraz z väzenského prostredia. Dej je založený na osudoch troch ľudí, ktorý sa stretávajú vo väzení a spoločne odtiaľ aj utečú a pretĺkajú sa floridskými močiarmi. Charaktery postáv sú detailne prepracované, a neustále konflikty medzi nimi sú šperkom celého deja.

 

12. Rescue Dawn

Akčný / Dobrodružný / Dráma / Vojnový. USA, 2006, 126 min

žia: Werner Herzog Známe tváre: Christian Bale, SteveZahn

"No, I never wanted to go to war. I just wanted to fly." Dieter

Skvelo technicky natočený film, nám rozpráva veľmi realistický a autentický skutočný príbeh Dietera (Chrisitan Bale) , ktorý sa dal na nemožný útek z neľudského zajatia vietcongu cez dažďový prales. Herci v hlavných rolách excelujú. Cristian Bale si opäť u mňa posilnil pozíciu medzi top hercami. Niekto môže filmu vyčítať uspávajúce tempo, no nevyzerá predsa život práve tak monotónne, keď je človek roky zavretý v bambusovej chyži a dennodenne dúfa v oslobodenie? Rescue Down na mňa neočakávane spravil veľký dojem a musím sa dokonca priznať, že pri tom odratom americkom gíčovom „happy „ konci sa mi až slzy tisli do očí, zato čím všetkým si musel Dieter Danglár preskákať.

 

11. Chicken run

Animovaný / Rodinný / Komédia. Veľká Británia, 2000, 84 min

žia: Nick Park, Peter Lord Známy hlas: Mel Gibson

"Now, the most important thing is, we have to work as a team, which means: you do everything I tell you." Rocky

Milý, animovaný, zábavný film na spôsob väzenskej tematiky od tvorcov Wallaca a Gromita. Film je vhodný aj pre dospelých, obsahuje plno spoilerov na legendárne filmy (Indiana Jones, Rocky, Alien, Star trek, The Great Escape atd. ), vtipne konfrontuje americkú a britskú kultúru a alegorizuje zajatecké tábory druhej svetovej vojny. Aj keď človek nemá rád sliepky, určite si partičku okolo Ginger rýchlo obľúbi.

 

10. American History X

Dráma / Krimi.USA, 1998, 119 min

žia: Tony Kaye Známe tváre: Edward Norton

"We're so hung up on this notion that we have some obligation to help the struggling black man, you know. Cut him some slack until he can overcome these historical injustices. It's crap. I mean, Christ, Lincoln freed the slaves, like, what? 130 years ago. How long does it take to get your act together?" Derek

Dnes už pre mnohý kult, ktorý netreba nijak zvlášť predstavovať. Nejde až tak úplne o väzenskú drámu. Väzenie zohráva, len dôležitú úlohu pri premene osobnosti zarytého nacistu Dereka (v podani skvelého Edwarda Nortona) a nezaberá podstatnú časť príbehu. Film bol vo svojej dobe drsným, ospevovaným fenoménom, ktorému som všetko v tom čase hltal, ako sa povie aj s navijakom. Dnes, odstupom času, ma ten prvoplánový americký moralizmus, krutá väzenská realita, falošný skinheadský kult, tragický záver až tak nechytá. Koho ešte áno, tak mu viem odporučiť skvelý dych vyrážajúci film.

 

9. Green Mile

Dráma / Mysteriózny / Krimi. USA, 1999, 188 min

žia: Frank Darabont Známe tváre: Tom Hanks, David Morse, M. C. Duncan, James Cromwell, Barry Pepper

"John Coffey, ma'am. Like the drink, only not spelled the same." John Coffey

Film, ktorý videl už asi každý. Sfilmované dielo Stephane Kinga sa teší veľmi veľkej popularite a je azda najznámejším a najobľúbenejším väzenským filmom, tak ho teda asi vôbec netreba predstavovať. Prečo teda také „zlé“ umiestnenie? Popravde, mňa tento film nikdy neočaril. Akoby mu niečo chýbalo, niečo podstatné. Podľa mňa ide iba o vydarený komerčný zlepenec chytlavých „diváckych lapačov“ – nespravodlivo na smrť odsúdený obor s dobráckou dušou dieťaťa a s nadprirodzenými schopnosťami, šikovný myšiak, dobrá partia dozorcov správnych chlapov vs. protivný karierista s dobrými kontaktmi, vyliečená žena z rakoviny, kruto zabité nevinné dievčatá, atď. samé veľkolepé, emócie vyvolávajúce činy, situácie, myšlienky všetko dokopy od brucha zlátané len aby sme mali niečo neobyčasjne skvelé. A vôbec ani neviem o čom ten celý film vlastne je. Na mňa toto nezaberá, skôr ma to odrádza.

 

8. Bridge over the river Kwai

Dobrodružný / Dráma / Vojnový. Veľká Británia / USA, 1957, 161 min

žia: David Lean Známe tváre: Wiliam Holden, Alec Guinness

"Madness! Madness!" Major Clipton

Väzenie ktoré nepotrebuje žiadne mreže ani múry, pretože z tohto väzenia nechce ani nikto újsť. Každého kto sa pokúsi újsť, čaká smrť v džungli. Do zajateckého tabora japonskej armády prichádzaju porazeni britskí vojaci, aby tu postavili novy most cez rieku Kwai. Hoci sa na bojovom poli vzdali, nechcú japoncom ukázať slabosť a pokoru skor naopak, vzdorujú ich pravidlám a diktujú si pracovné podmienky. Nesnažia sa zdržovať stavbu, snažia sa samostatne bez účasti japoncov o postavenie kvalitného mosta v čo najkratšom čase, aby ukázali nepriateľovi technickú vyspelosť a odhodlanie britského ľudu. Záver je ukážkou vojnového šialenstva, keď prichádza britské komando s úlohou zničiť tento most. Skvelá vojnová klasika, ktorá vo svojej dobe získala až sedem oscarov ani po rokoch nestráca na kvalite.

 

7. Staalag 17

Komédia / Dráma / Vojnový. USA, 1953, 120 min

žia: Billy Wilder Známe tváre: Wiliam Holden

"There are two people in this barracks who know I didn't do it. Me and the guy that did do it." Sefton

Netreba sa nechať odradiť tým, že film je starý, dlhý a čiernobiely. Naozaj ide o veľmi svižné a sympatické dielo, ťažiace aj zo vtedajšej hviezdnej zohranej dvojky Wilder- Holden. Dej sa odohráva v známom väzenskom, nemeckom tábore Staalag 17, viac menej v jednom bungalove. Všetky pokusy o úteky amerických zajatcov končia neúspechom, je jasné že medzi nimi je zradca, ale kto je? Film stavia na zábavných dialógoch, príjemných postavách a dobre sa naň pozerá.

 

6. Midnight Express

Krimi / Dráma / Thriller / Životopisný. Veľká Británia / USA, 1978, 120 min

žia: Alan Parker

"For a nation of pigs, it sures is funny you don't eat'em! Jesus Christ forgave the bastards, but I can't! I hate! I hate you! I hate your nation! And I hate your people! And I fuck your sons and daughters because they're pigs! You're a pig! You're all pigs." Billy Hayes

Tento životopisný príbeh založený na skutočnej udalosti nás teraz pre zmenu zoberie do Turecka. Mladý Američan sa za nerozvážnu mladícku hlúposť dostáva takmer na celý život do nekompromisného tureckého väzenia. Život za múrmi väzenia je pre západného človeka nepredstaviteľný. Plný špiny, bezprávia a biedy. Trest mladíka je kvôli zlým politickým vzťahom medzi USA a Tureckom predĺžený na neúnosnú dĺžku, tak sa Billy rozhodne o nemožný útek. Tento pomerne neznámy film som objavil len nedávno a veľmi som ním bol prekvapený, nadchol ma až tak, že si u mňa vydrel vynikajúcu 6. pozíciu.

 

5. Great Escape

Dobrodružný / Vojnový / Historický / Dráma. USA, 1963, 172 min

žia: Elmer Bernstein Známe tváre: Steve McQueen, Charles Bronson, James Garner

"Colonel Von Luger, it is the sworn duty of all officers to try to escape. If they cannot escape, then it is their sworn duty to cause the enemy to use an inordinate number of troops to guard them, and their sworn duty to harass the enemy to the best of their ability." Ramsey

Je great movie s great obsadením. Tento dobrodružný film z čias druhej svetovej vojny, je natočený podľa skutočnej udalosti. Spojeneckí vojaci sa rozhodnú bojovať s nepriateľom aj z poza mreží. Naplánujú plán úteku, ktorým chcú oslobodiť veľké množstvo vojakov a dôstojníkov, ktorí sa vydajú na útek všetkými smermi, aby zamestnali bojujúce nemecké vojská. Film prebieha v svižnom duchu, je plný akcie, napätia, zábavy a sympatických postáv.


4. In the name of the father

Dráma / Životopisný / Thriller. Írsko / Veľká Británia, 1993, 133 min

žia: Jim Sheridan Známe tváre: Daniel Day-Lewis, Pete Postlethwaite

"I'm a free man, and I'm going out the front door." Garry Conlon

Dojímavý skutočný príbeh o nespravedlnosti a o vzťahu medzi otcom a synom. Garry Conlon je nerozvážny, život užívajúci si mladík, ako každý iný. V severnom írsku sa ale stupňujú nepokoje, tak sa rozhodne odísť do Londýna za prácou a lepším životom , resp. utiecť od rodičov a politických nepokojov za slobodným voľnomyšlienkárskym životom. Žije zo dňa na deň, živý sa drobnými krádežami, až sa jeho život radikálne zmení. Po bombovom útoku je hneď tento Ír prinútený zúfalou políciou k priznaniu a následne odsúdený na doživotie. Vo väzení prežíva ako terorista peklo, nielen on ale aj členovia jeho rodiny, ktorých taktiež odsúdili na základe smiešnych vykonštruovaných obvinení. Garry sa ale rozhodol nevzdať ako ale dopadol to Vám nepoviem, tento film si treba pozrieť!


3. Papillon

Dráma / Krimi / Životopisný. USA / Francúzsko, 1973, 151 min

žia: Franklin J. Schaffner Známe tváre: Steve McQueen, Dustin Hoffman

"Hey you bastards, I'm still here." Papillon

Film sa odohráva v nehostinných podmienkach vo väzení na francúzskej Guyane, kde žili francúzsky väzni v strašných nehumánnych podmienkach a veľa ich tu umieralo. Do tohto väzenia sa skutočne raz dostal nespravodlivo odsúdený Henri Charriére (Steve McQueen) prezývaný aj Papillon/ Motýlik, ktorého vydaná kniha sa stala predlohou k tomuto filmu. Toto veľmi hlboké dielo hovorí o odhodlaní človeka, nezlomnosti ľudského ducha ale aj o celoživotnom priateľstve dvoch ľudí – medzi motýlikom a Dega-om (Dustin Hofmann).


2. Cool Hand Luke

Dráma / Krimi. USA, 1967, 126 min

žia: Stuart Rosenberg Známe tváre: Paul Newman

"He was smiling... That's right. You know, that, that Luke smile of his. He had it on his face right to the very end. Hell, if they didn't know it 'fore, they could tell right then that they weren't a-gonna beat him. That old Luke smile. Oh, Luke. He was some boy. Cool Hand Luke. Hell, he's a natural-born world-shaker." Dragline

Luke (Paul Newman) je azda najcharizmatickejšia a najsympatickejšia postava, aká kedy sa objavila na filmovom plátne a pritom ide iba o obyčajného trestanca. Vojnový hrdina Luke sa po vojne nevedel začleniť do spoločnosti a v opitosti sa za vandalizmus dostáva do väzenia. Väzni trávia svoj voľný čas v neznesiteľných podmienkach čistením cestných priekopov. Luke si svojou nezlomnosťou,  prefíkanosťou a postojom j životu si rýchlo získa srdcia všetkých väzňov, no naopak svojou túžbou po slobode a neustálymi útekmi si znepriatelí dozorcov, ktorí mu znepríjemňujú život.


1.The Shawshank Redemption

Dráma / Krimi. USA, 1994, 142 min

žia: Frank Darabont Známe tváre: Morgan Freeman, Tim Robins

"It's my life. Don't you understand? IT'S MY LIFE!" Andy Dufresne

A konečne sa dostávame k nášmu víťazovi. Najlepší film podľa hodnotenia užívateľov IMDB ale aj CSFD, no tak nedaj ho na 1. pozíciu prison movies. Prečo sa tento film teší takej priazni? Možno aj preto, že nespravodlivo zoberie sympatickému človeku takmer celý život, posadí ho do nevľúdneho, nepriateľského prostredia a v závere mu nečakane vráti slobodu aj s pomstou a odmenou. Ako sa ale ukáže nie len tak náhodou, totižto náš hrdina si to všetko sám pekne oddrel a neklamal len dozorcov ale aj nás divákov.:) Okrem toho ponuka viac zaujímavých či dojímavých životných príbehov. Ja si len lámem hlavu ako môže byť vo väzení toľko sympatických väzňov? No jednoducho! Všetci sú tam totiž nevinne, advokát to posral! :)

 

 

 

Ak ste nenašli v mojom rebríčku favorita, pridávam ešte pár tipov, ktoré by Vás mohli zaujať. Budem rád ak sa k môjmu blogu vyjadríte, upravíte poradie podľa Vás alebo ak mi navrhnete tému na budúci rebríček.

Birdman of Alcatraz (1962)

The Longest Yard (1979)

Brubaker (1980) – Robert Redford

Victory (1981) – Silvester Stallone, Michael Caine, Pelé

Bad Boys (1983) – Sean Penn

Lock Up (1989) – Silvester Stallone

The Hurricane (1999) – Danzel Washington

Carandiru (2003)

Undisputed III: Redemption (2010) - Scott Adkins

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ovocinár: Vypestovať si vlastné ovocie je úplne iný zážitok

Vlastné ovocie má úplne inú chuť, ako to kúpené.


Už ste čítali?